12.12.2024

Народний депутат Віталій Безгін закликає до обговорення реверсної дотації у межах бюджетного процесу на 2025 рік як важливого елемента захисту постраждалих від війни громад. За його словами, саме цей механізм допоможе підтримати фінансово вразливі території, що потребують додаткової державної допомоги.

Основні позиції для бюджетного процесу:

  • Збереження 64% ПДФО
  • Збереження єдиного податку
  • Відновлення Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР)

Ці домовленості досягнуто попри складну економічну ситуацію та багаточисленні виклики, з якими зіштовхується Україна після майже 1000 днів повномасштабної війни.

Реверсна дотація: Чому це важливо?

  • Традиційна практика підтримки слабших громад
    Реверсна дотація існує як механізм, що допомагає фінансово слабшим громадам шляхом перерозподілу коштів між заможними і менш забезпеченими територіями. 2024 рік став винятком, коли дотація не була стягнена, однак вона залишається ефективним інструментом.
  • Балансування фінансів під час війни
    Бойові дії змінили економічну мапу країни. Багато прифронтових і деокупованих громад втратили значну частину джерел надходжень: прибутки підприємств Харківщини впали втроє, 60% громад Запорізької області мають критичні фінансові труднощі, а деякі громади Херсонщини залежать від державної підтримки на понад 80%. Проте в інших громадах, куди релокувався бізнес, фінансові надходження зростають, що вимагає коригування державної підтримки.
  • Різні позиції асоціацій місцевого самоврядування
    Не існує єдиної позиції серед всеукраїнських асоціацій місцевого самоврядування. Дві з трьох асоціацій підтримують реверсну дотацію як важливий механізм підтримки, але мають обмежені ресурси для просування своєї позиції.

Віталій Безгін наголошує, що держава повинна перш за все зосередитися на підтримці прифронтових та деокупованих громад, забезпечуючи їхню фінансову стабільність та розвиток. Це має бути пріоритетом у бюджетному процесі, адже саме так можна захистити населення у найбільш уразливих регіонах.